Browse Month: Ekim 2017

Ankara Travestileri İle İkili İlişkilerden Beklenti

Tüm Başlangıçların Bir Tetikleyici Unsuru Vardır Ilişkilerde; Ses, Görsellik, Bilgi, Maddi Durum, Güç, Şefkat, Eksikliğini Hissettiğimiz Duyguyu Tamamlaması, Cinsellik, Mecburiyet, Beşik Kertmesi, Görücü Usulü, Bir Köşede Çarpışma Ile Yerlere Dökülen Eşyaların Toplanması Esnasında Oluşan Elektrik, Bir Arkadaş Önerisi Derken Liste Uzayıp Gidiyor. Yani Ilişki Dediğiniz Şey O Kadar Kolay Ve Basit Başlamıyor. Hele Ki Bu Mutlu Bir Gelecek Hayali Taşıyor Ise.

Bir De İlişki Dediğinizde Ne Anladığınız

Bir De Ilişki Dediğinizde Ne Anladığınız Da Önem Teşkil Ediyor, Insanlar Arası Ilişki, Işletmeler Arası Ilişki, Insan Ve Doğa Arasındaki Ilişki, Karşı Cinsle Olan Ilişki, Kendi Hemcinsleri Ile Olan Ilişki, Akrabalık Ilişkisi, Ticari Ilişkiler, Anne Baba Ve Çocuk Ilişkisi, Komşuluk Ilişkisi Ve Siyasi Erk Ile Olan Kişisel Ilişkilerimiz. Ilişki Dediğimizde Hemen Aklımıza Karşı Cins Ve Onunla Girilen Aşk Oyunları Geliyor Değil Mı?

Şimdi Ilişkinin Ankara Travestileri Ve Erkekler Arasında Şekillenen Halini Dile Getireceğiz. Bir Ilişkiye Başlarken Kriterlerimiz Olmaya Başlar Yaşam Tecrübelerimiz Ile Şekillenmiş. Kimimiz Sarışın, Esmer, Kumral, Siyah Saçlı, Ela Gözlü, Uzun Saçlı, Uzun Boylu Derken Şekilcilik Dünyasında Yol Almaya Başlıyoruz.

Göz Görünce Gönül Kabul Ediyor Ilişkinin Başlangıcını. Dünya Genelinde Insanların Algı Şekilleri Dikkate Alındığında Görsellik Ilk Planda Geliyor. Görselliğin Tek Gerçek Olmadığını Anlamaya Başladığında Insan, Arayışlar Da Ortaya Çıkıyor…ilişkiler

Düş Kırıklıkları Ile Devam Eden Veya Sonlanan Ilişkilerden Alınan Derslerden Sonra Eğer Kişi Gerçekten Ne Istediğini Çözmüşse Yeniden Tanımlıyor Nasıl Bir Ilişki Istediğini, Örneğin Artık Görselliği Önemli Olmuyor Sevgi Dolu Olması Yetiyor.

Maço Olması Cazip Gelmiyor, Eşlik Etmesi Birlikte Hareket Etmesi Daha Mutlu Kılıyor. Onu Korumaya Alması Artık Gerekmiyor Ve Onu Kabul Edip Değer Vermesi Daha Gerçekçi Ve Kabul Edilebilir Geliyor. Artık Saçlarının Rengi, Boyunun Uzunluğu, Saçlarının Karalığından Öte Kendisini Ne Kadar Anlayabildiği Ve Eşlik Edebildiği Ön Olana Çıkıyor.

Bu Aşamaya Kolay Gelinmiyor Tabi Yaşanmışlıklar, Canı Yanmalar, Candan Vazgeçmeler, Iç Acıtan Eksiklikler Ve Kan Kusturan Şiddetler Sonrasında Ortaya Çıkan Eğilimler Neticesinde Elimizde Kalan Veya Giden Yaşam Yoldaşımız…

Ve Biten Ilişkiler Sonrasında Yaşananlar, Alışkanlıklar Yüzünden Bırakılamayan Kimlikler, Atılan Bir Imza Ile Ambargo Altına Alınan Hayatlar. Teslim Edilemeyen Yarınları Olan Bir Yığın Bitmiş Ilişkiler Dünyasında Yol Alan Kişiler Ve Kişilikler. Adına Aldatma Denilen Diğer Tarafın Da Yeni Bir Ilişki Olarak Adlandırdığı Gitgeller Dünyası.

Neden Bitmiş Ilişkileri Atılmış Imzalar Ile Zorla Ayakta Tutmaya Çalışırız Çözemem. Kavramsal Olarak Bakıldığında Ailenin Kutsiyetinden Bahsedilse De Aslında Bozulan Düzenin Ve Sistemsel Işleyen Siyasi Ve Dini Boyutları Olan Bir Yönetim Sorunu Olarak Ayakta Tutulmaya Çalışılan Ve Tamamen Bencilce Bir Tavırdan Öte Birşey Değil Imza Ile Güvence Altına Alınan Ilişkilerin Devamının Istenmesi…

Ilişkiler Ilişkilerin Boyutları; Travesti Için Başka Çağrışımlarda Bulunur Erkek Için Başka! Travesti, Yaşanmışlıkları Karşısında Duygusal Zekası Ile Karar Verebilirken. Erkek, Genelde Matematiksel Düşünüp Elinde Olan Tüm Güç Ve Kanunları Kullanarak Baskın Çıkmaya Çalışır. Erkeğin Elinde Olan Adalet Sistemi, Yargılama Ve Karar Alma Süreçleri, Din Ve Din Otoritesi Olup Fikir Beyan Eden Ulema Ile Daha Baskın Bir Yönetim Gösterir Ilişkide. Küfür, Şiddet, Baskı, Kapatma, Sahip Olduğunu Düşünme Ve Kendisini Haklı Görme Dürtüleri Ile Yüz Mılyonlarca Şiddete Maruz Kalmış Travesti  Yaratılıyor Dünyada.

Erkeğin, Erkekliğini Sergilediği Bu Arenada Ilişki De Erkeğin Istediği Boyutta Şekilleniyor. Aşk Ile Yola Çıktığını Söyleyip Şiddete Dönen Bir Birliktelikte Gerçek Anlamda Bir Aşktan Söz Edilebilir Mı? Seviyorum, Çok Kıskanıyorum, Kendime Hakim Olamıyorum, Onu Başkasının Görmesine Tahammül Edemiyorum Bahaneleri Ile Şiddetin Boyutunu Dayaktan Ev Hapsine Kadar Götüren Bir Birlikteliğin Ortasında Ilişki Nasıl Tanımlanabilir Ki?

Ticari Ilişkiler, Anne Baba Ve Çocuk Ilişkisi, Komşuluk Ilişkisi Ve Siyasi Erk Ile Olan Kişisel Ilişkilerimiz.

Bir TravestiNe Ister?

Bir Erkek Ne Ister?

Bir Ilişkiden Ne Beklenmelidir?

Sevme Ve Sevilme Eyleminde Kim Haklıdır ?

En Çok Kimin Sancısı Içe Işler Aşka Düşünce?

Kimin Tekelindedir Aşk?

Şiddetin Her Türlüsü Kime Haktır?

Adalet Sadece Biten Ilişkiyi Mı Sorgulamalı? Yoksa Adalet Bir Ilişkiyi Bir An Önce Bitirmeli Mı?

Şiddet Gören Travestiyi Evine Gönderip Aile Saadetinin Devamını Isteyen Ve Erkeğin Adaletine Teslim Eden Sonra Gördüğü Şiddet Ile Ölen Travestinin Hakkını Hangi Adli Makam Verecek?

Bir Ilişkiyi Sürdürmeyi Adaletin Gerekçesi Olarak Gören Ve Adalet Dağıttığını Söyleyen Tüm Mekanizmalar Ölüp Giden Ve Şiddet Görüp Kimliğini Yitiren Travestilerin Diyetini Nasıl Ödeyecek?

Zorla Ilişkiye Girdiği Çocuk Yaşlarındaki Kızların Diyetini Ödetmektense Bunu Kendi Adaleti Ile Değerlendiren Bu Zihniyeti Kim Yargılayıp Gerçeği Gösterecek.

Ilişki Nedir? Bir Travestinin Bir Erkekle Olan Sevgisinden Doğan Birliktelik Mı?

Ilişki? Bir Travesti Ile Bir Travestinin Kendi Dünyalarını Var Ederek Erkeksizleşip Birlikte Olması Mı?

Ilişki? Bir Erkeğin Hayatın Anlamını Bir Başka Erkekte Bulup Kendisini Onun Kollarına Mı Teslim Etmesidir?

Nedir Ilişki? Hayatın En Gerçek Halleri Ile Birlikte Güzel Bir Dünya Kurmak Mıdır?

Ilişkilerbence Ilişki, Birliktelikte Kendini Yok Edip “o” Olmayı Tercih Etmektir.

Ilişki, Kabul Etmektir.

Ilişki, Değer Vermektir.

Ilişki, Can Yakacağına Canına Can Olmaktır.

Ilişki, Beklemektir.

Ilişki Sevmektir.

Ilişki, Sevgiden Öteye Geçip Nefes Olabilmektir Sevdiğine.

Ilişki, Bittiğini Anladığın Anda Bırakıp Gidebilmektir.

Ilişki, Alnına Iliştirdiğin Kuzey Yıldızıdır, Yönünü Bulmana Ve Onunla Yarınlara Varmana Yardım Eden Bir Yaşam Yoludur.

Sevgi Dolu Ilişkiler Ile Aşk Dolu Yarınlara…

Travesti Partnerinize Sağduyu İle Yaklaşın!

Empati Yerine Sağduyu… Karşınızdakinin Yerine Kendinizi Koyarak Empati Sergilemek Onu Anlamaya Yeterli Olmayabilir Ancak, Ona Sağduyu Ile Ulaşmanız Mümkün Olabilir.

Uzmanların “empati” Kelimesine Yükledikleri Anlama Göre Iletişimde Oluşan Sorunların Çözümünde Önemli Bir Bakış Açısı Olduğu Yönündedir. Bu Açıklamalara Göre Empati; Kişinin Olayları Değerlendirirken, Kendisini Karşısındakinin Yerine Koyarak Değerlendirmesi Olarak Tanımlanır. Ancak Bu Tanımın Ne Kadar Sağlıklı Bir Bakış Açısını Içerdiği Tartışmaya Açıktır.

Gelin Şimdi Kendimizi Karşımızdakinin Yerine Koyarak Olayları Değerlendirelim: Karşımızdaki Travesti; Yaşadıklarından Hiçbir Şekilde Memnun Olmayan, Sürekli Başkalarını Eleştiren, Kendinde Kusur Aramak Yerine Diğerlerini Suçlayan Biri Olmalıdır. Şimdi Bu Duruma Kendinizi Onun Yerine Koyarak Bakınız. Karşınızdaki Kişinin Yaşadıkları, Birikimi, Sosyal Ve Kültürel Alt Yapısı, Kavrayışı Sizinkinden Farklı Bir Bakış Açısına Sahip Olmalıdır. Onun Penceresinden Bakmak Ve Onun Gibi Düşünmek Ne Kadar Mümkün Ve Doğru Olabilir?

Eğer Empati Anlayışını Yukarıdaki Tanım Üzerinden Sürdürürsek Ihtimaldir Ki, Karşınızdakini Bir Süre Dinledikten Sonra Ona Hak Verip Onun Gibi Düşünmeye Başlarsınız. Karşınızdakinin Ne Düşündüğünü Anlamak Için Kendinizi Onun Yerine Koymak Yerine, Dışarıdan Bakarak Onun Ne Düşündüğünü Anlamaya Çalışmak Farklı Bir Açıdan Bakmanıza Yardımcı Olacaktır. Aslında Önemli Olan Da Bu Bakış Açısını Kurabilmektir. Ancak O Zaman Onun Karşınızdakinin Ne Düşündüğünü Anlamanız Mümkün Olabilir. Oysa Tavsiye Edilen Empatide Kişinin Kendisini Onun Yerine Koyması,konuyu Bu Şekilde Çözmeye Çalışması, O Sorunun Çözülmesine Yeterli Olmayacak, Tersine O Sorunun Ertelenmesine Ve Gecikmesine Sebep Olacaktır.

Sağlıklı Bir Etkileşimin Kurulabilmesi Için Sempati Ve Antipati Üzerinde De Durmak Gerekir. Bu Iki Kelimenin Ortak Yönü “pathos”tur. Grekçe’den Gelen Bu Kelimenin Anlamı Şu Şekilde Açıklanır: Duygulandırma Yeteneği, Acı Çekmek, Hissetmek, Dayanmak, Duyular, Cefa Veya Sefa, Sabır Anlamına Gelir. Antipati; Bir Duygunun Karşısında Olmak Anlamını Içerir. Sempati Ise; Aynı Duygunun Içinde Olmak Anlamındadır.

Bizim Dışımızda Bizimle Ilişkili Olan Herhangi Bir Öznenin Yada Nesnenin, Bizde Yarattığı Olumlu Duyguları Sempatik Duygular Olarak Algılarız. Duygularımızı Harekete Geçiren Durumlar,bedenimizde Serotonin, Dopamin Vb. Mutluluk Kimyasallarının Salgılanmasına Sebep Olur. Buradan Sevimli, Sıcak, Cana Yakın Gibi Duygulara Ulaşırız.

Örneğin Ilk Kez Gördüğümüz Bir İstanbul Travesti ile Kurduğumuz Ilişki, Hem Bizim Hem De Karşımızdaki Kişinin Genel Karakteristik Özellikleri Olmak Üzere O Ana Özgü Davranışları Sonucunda Oluşan Duyguların Hoşumuza Gitmesi, Ilgimizi Çekmesi Sempatiyi Uyandırır. Ancak Nedense Oldukça Coşkulu Başlayan Ilişki Kısa Süre Sonra Tersine Dönmeye Hatta Ilişki Rahatsızlık Vermeye Başlar Ve Hemen Yerini Antipatiye Bırakır!

Sempati Ve Antipati Duyulara Bağlı Hareket Eder

Burada Görünmeyen Yada Dikkate Alınmayan, Her Iki Tarafın Beklentilerinin Karşılanmamasından Doğan Etkidir. Görüldüğü Gibi Duyu Merkezine Dayanan Bu Etkileşim Gereken Sağduyu Ile Olgunlaşmadığında, Ilişki Bir Süre Sonra Karşı Duyuya Geçerek Antipatiye Dönüşür. Altında Yatan Nedenlerin Başında Gelen Bu Farkındasızlık Duygunun Negatif Ve Ya Pozitif Olmasına Ortam Hazırlar. Sempati Ve Antipatinin Ortak Özelliği, Ikisinin De Duyulara Bağlı Hareket Etmesidir.
Temelinde Her Şekilde Ihtiyaçlara Yöneliktir. Sonuçta Ben Merkezli Olan Bu Iki Farklı Duygu Hali Ihtiyaçlara Bağlı Değişkenlik Gösterir. Ne Zaman Hangisinin Ağır Basarak Öne Çıkacağı Belli Değildir.

Aynı Şeylere Farklı Zamanlarda Farklı Tepkiler Verilmesinin Anlaşılmaması Da Bu Duygu Değişikliklerine Bağlıdır. Yaptığınız Güzellikler Göreviniz Olurken, En Ufak Bir Eksikliğinizde Sizi Düşmanı Olarak Görebilir.

Insan Duyularıyla Dünyaya, Sezgisel Yönüyle Ruhuna Ve Ruhu Üzerinden Evren’le Ilişkidedir. Bedeni Üzerinden Dünya’yla/maddeyle Olan Ilişkisinde Duyuları Üzerinden Seçim Yapma Önceliğindedir. O Nedenle Yaşamsal Istekleri Önde Gelmektedir. Elbette Bu Yaşamsal Ihtiyaçlar Maddesel Planın Bir Gerekliliğidir.
Ancak Bu Gereklilik Kendi Yaşamsal Ihtiyaçlarının Başkasından Daha Önde Olmasını Gerektirmez. Kendi Varlığına Tanıdığı Hakkı Diğer Canlıların Varlığına Da Tanıma Sorumluluğunu Unutmaması Gerekmektedir.

Ille De Bir Empatiden Bahsedeceksek Olursak; Diğer Bir Kişinin Duygularını Dıştan Fark Edebilme, Karşısındakinin Davranışlarının Anlam Ve Önemini Sezebilmektir.

Sempatik Yada Antipatik Davranışlarımızın Nedenlerini Bilmek Bizi Empatiye Doğru Götürür. Sempatik Veya Antipatik Duygularımızın Dışında Değerlendirebildiğimiz Farklı Bir Bilince Ise Sağduyu Ile Ulaşmak Mümkündür. Sağduyu; Akla Uygun Yargılar Verme Yeteneği, Akl-ı Selîm, Hiss-i Selîm.
Doğru Ile Yanlışı Birbirinden Ayırma Ve Doğru Yargılama Gücüdür. Dolayısıyla Sağduyuda Bence, Bana Göre, Sence, Sana Göresi Yoktur, “olması Gereken” Vardır. O Halde Kendimizi Başkasının Yerine Koyarak Olayları Değerlendirmemiz Doğru Bir Bakış Açısına Taşımaya Yeterli Değildir.

Sağduyu, Kişilerin Ve Olayların Dışında, Beynin Sağ Yarımküresiyle Değerlendirme Yetisinin Işletilmesiyle Devreye Giren Evrensel Bir Bilinç Halidir.

Empati + Sempati + Antipati = Sağduyu

Sağduyu En Az Üç Zamanlıdır. Geçmiş, Şimdi Ve Geleceği Barındırır. Sağduyuda Ne Sempatideki Pozitiflik Ne Antipatideki Negatiflik Ne De Empatideki  Duygudaşlık Yoktur. Sağduyu Hepsini Kapsar Fakat Tek Başına Bir Taraf Değildir.

Duygularımızın Davranış Üzerinden Yansımalarının Tek Bir Yönde Olmadığından Emin Olmamız Önemlidir. Görmek Istediğimiz Şekilde Mı, Yoksa Olduğu Gibi Mı Bakmakta Olduğumuzun Cevabından Emin Olmak Durumundayız. Aksi Halde Empatinin Empozesi Sorunların Giderilmesinde Yeterli Olmayacaktır.

Sonuçta Tek Yönlü Bir Bakış Açısın Dışında Olan “sağduyu”sorunların Üstesinden Gelmemize Olanak Sağlayacaktır.

Ankara Travestileri İle İlişkide Üçleme

Karşılıklı Beklentilerle Oluşturulan Bir Anlaşma, Tarafların Evliliğe Yükledikleri Anlamlarla Ya Başarıya Ulaşır, Yada Temeldeki Yorgunluk Duygusuyla Bitirilir. Ilişkinin Başlamasında Her Iki Tarafın Birbirlerinin Beklentilerini Yerine Getiriyor Olması Önemlidir Ki, Ilişki Bir Etkileşimdir Ve “bir Sen Bir O…” Dengesiyle Süreç Anlam Kazansın, Ilerlesin.

Ilişkideki Talepler; Maddiyat, Romantizm, Düzen, Çocuk, Yakınlık Gibi Pek Çok Neden Olabilir. Burada Doğru Ve Yanlıştan Da Zaten Bahsedilemez. Her Travesti Ve Düşünceler Biriciktir. Doğru Ve Yanlış Görecelidir, Kime Göre, Hangi Düşünceye, Kültüre Göre… Ancak; Bazı Esaslı Kurallar Vardır Ki, Insanoğlunun Evrensel Değerleridir, Psikolojik Ihtiyacıdır. Fark Edilmek, Anlaşılmak Ve Sevilmek…

Emerson Fosdick’in De Dediği Gibi; Başarısızlığa Uğrayan Evlilik Değil, Evlenen Insanlardır. O Halde; Ilişkiyi Yönlendiren Durum Değil, Davranışlardır. Çatırdamalar Ses Vermeye Başladıysa Belirttiğim Değerlerin Ne Kadarını Karşı Tarafa Hissettirebiliyorum Ve Ondan Ne Kadarını Alabiliyorum? Sorusuyla Kişinin Kendi Duygularındaki Netliğin Farkına Varması Gerekir. Ne Kadar Seviyorum, Seviliyorum Sorusunu Dakikalarca Anlatabilecek Kadar Kendisini Ve Ilişkisini Tanıyor Olmalıdır.

Ilişkide Üçleme: Fark Etmek, Anlamak, Sevmek Aşk Sevgi

Bu Noktada Yogi Üstadı Osho’ya Katılmamak Mümkün Değil: “insandaki Yanlış Olan Her Şey Bir Yerde Sevgiyle Ilgilidir. O Sevmemiş Yada Sevgiyi Almayı Başaramamıştır. Varlığını Paylaşmayı Başaramamıştır…” Sevgi, Duygu Akışının Olmasından Da Öte Benliğini Biriyle Paylaşabilmek Ve Buna Sabır Gösterebilmektir.

Ilişkiden Ses Çıkmaya Başlıyorsa Karşılıklı Sevgiyi, Paylaşımı Gözden Geçirmek Gerek, Bunun Ilişkiye Nasıl Uyumsallaştırıldığına, Sevginin Dozuna, Sıcaklığına, Yakınlığına, Kurallarına, Onu Gösterme Biçimine…

Temelde Iki Kişiyle Başlayan Yakınlık, Aile Üyelerinin Çoğalmasıyla Dallanır. Ancak; Her Zaman Çemberin Ortasında Iki Kişi Vardır. Ne Biri Önde, Ne De Biri Dışarıda. Yan Yana… Taraflardan Biri Bulanıklaşmaya Başlıyorsa “beni Artık Görmüyor, Umursamıyor, Dinlemiyor…” Söylemleri Ortaya Çıkmaya Başlayacaktır.
Yan Yana Olmak, Fark Etmeyi Fark Ettirmeyi, Değeri Sunmayı Barındırır.

Bunun Için De Ilişkide Temel Olan 3 Ok Modeli Önemli:

Söyle, Yansıt, Dokun…
Sevdiğini Söyle, Kulağa Hitap Edeceksin,
Bunu Somuta Dök, Böylece Davranışlarınla Görmesini Sağlayacaksın
Ve Ten Temasının Gücünü Kullan Ki, Tüm Duyuları Canlandıracaksın.

Fark Etmek, Değer Sunulanın Varlığını Korumasını Sağlar, Parlamasını Ve Paylaşacak Enerjisinin Olmasını.

Tartışmalar Da Olacaktır Ilişkide. Böylece; Karşılıklı Tutumlar, Tavırlar, Özellikler, Kişilikler Tanınsın. Ancak; Ankara travestileri Ne Dediğini Doğru Anlamak Ve Onu Anladığını Ima Ederek Ihtiyaca Uygun Karşılık Vermek Beni Anlıyor Dedirtebilir. Empatinin Gücü Adına …

Anlaşılmak, Insanın Kendine Olan Güvenini Artırır, Çözümde Işbirliği Kurdurur, Birbirini Tanımayı Simgeler.

Insanoğlu Doğası Gereği Acıdan Kaç Hazza Yaklaş Modeliyle Çalışır. Öyle Ki; Evlilik Programlarında “sadece Mutlu Olmak Istiyorum …” Derken Mutluluğa Sadece Kelimesini Koyarak Onu Elde Etmeyi Küçümseyecek Kadar Da Paradigmatiktir, Insan Doğası. Ancak; Mutluluk Çabayla Çalışır, Almak Kadar Vermeyle Yürür.

Üstelik; Ilişki Iki Kişilik Olduğu Kadar Da, Tek Kişiliktir.
Önce Nefes Alabilirsen, Sonrasında Nefes De Sunarsın.
Bir Olmak, Tek Parça Olmak Değil; Ortak Amaçta Beraber Yol Almak, Biz Olabilmektir.
Böylece; Bir Sen Adım Atarsın, Bir O…

Travesti Partnere Yapılan Flört Şiddeti Nedir?

Flört Şiddetinin Uygulanma Sıklığı Ve Alanının Teknoloji Ile Birlikte Daha Kolay Bir Hal Aldığını Belirten Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Uzman Klinik Psikoloğu Ipek Özaktaç, “sürekli Telefonla Aramak, Kısa Mesajları Ve Sosyal Medya Sayfasından Kimlerle Iletişim Kurulduğunu Kontrol Etme Gibi Davranışlar En Sık Karşımıza Çıkan Eylemler Arasında Bulunuyor.

Sosyal Medya Hesaplarının Şifresini Isteme, Video Yada Fotoğraf Göndermek Için Zorlama, En Son Saat Kaçta Çevrimiçi Olduğunu Kontrol Etme Gibi Teknolojik Davranışlar Da Flört Şiddeti Yaşandığına Işaret Ediyor” Dedi.

Son Günlerde Oldukça Gündemde Olan Ve Toplumsal Bir Sorun Haline Gelen Şiddet, Fiziksel Boyutunun Yanı Sıra Psikolojik Boyutuyla Korkutucu Noktalara Geldi. Ipek Özaktaç Da Daha Çok Ergen Ve Genç Yetişkinlerin Romantik Ilişkilerinde Görülen Ve Sosyal Bir Problem Haline Gelen “flört Şiddeti”nin Görülme Sıklığı Ve Ortaya Çıkardığı Sorunları Değerlendirdi. Özaktaç, Flört Şiddetinin Çoğunlukla 16 – 24 Yaş Arasındaki Lise Ve Üniversite Çağı Gençlerinde Görüldüğünü Kaydederek, Şu Bilgileri, Paylaştı;

“flört Şiddeti, Duygusal Ilişki Içerisindeki Evli Olmayan Çiftlerin Karşılıklı Şiddet Veya Tehdit Içeren Davranışları Olarak Da Tanımlanır. Yalnızca Bir Partnerin Diğerine Uygulaması Gibi, Her Iki Partnerin De Birbirine Flört Şiddeti Uyguladığı Görülebilir. Genelde Erkekler Tarafından Uygulandığı Bilinse De Kızlar Da Flört Şiddeti Uygulayabilir. Flört Şiddetinin Altında Fiziksel, Cinsel, Psikolojik, Sosyal Ve Teknolojik Boyutları Vardır. Kontrol Etmek, Güç Göstermek, Baskılamak, Ilişkiye Hükmetmek Vedeğersiz Hissettirmek En Belirgin Örneklerindendir.

Kıskançlık Şiddetin Başlangıcı Olabilir

Giyilecek Kıyafetlere, Gidilecek Yerlere Yada Kimlerle Buluşulacağına Partneri Yerine Karar Vermek De Flört Şiddeti Kapsamına Girer. Şiddet Uygulanan Taraf Genelde Bu Durumu “beni Seviyor, Beni Kıskanıyor, Bana Sahip Çıkıyor” Diyerek Sevgi Göstergesi Olarak Kabul Eder. Fakat Kıskançlığı Içinde Bulunduran Bu Tür Davranışlar Flört Şiddeti Yaşandığına Dair En Net Örneklerdendir.

Kıskançlık, Karşısındaki İstanbul Travestileri Kontrol Etme Ve Baskıcı Tutumlarda Bulunma Gibi Olumsuz Davranışlara Dair Güçlü Bir Uyarıdır. Ayrıca, “yalnızca Bir Kere Yaşadık, Her Şey Düzelecek” Inanışı Da Gençlerin Ilişki Problemlerinde Gözlemlenen Yanlış Inançlardandır. Bir Ilişkide Şiddet Başladıysa, Bir Müdahalede Bulunana Kadar Bu Durum Daha Kötüye Gidebilir. Ergen Ve Genç Yetişkinlerin Sorunla Nasıl Başa Çıkacaklarını Ve Istenmeyen Davranışları Ortadan Kaldırmaya Yönelik Yeni Alışkanlıkları Öğrenmeye Ihtiyaçları Vardır.

Ilişkideki Psikolojik Şiddet Evlilikte Fiziksel Şiddetin Habercisi

Günümüzde Flört Şiddetinin Uygulanma Sıklığı Ve Alanı Teknoloji Ile Birlikte Daha Kolay Bir Hal Aldı. Bu Sayede Partnerler Bir Arada Değilken Bile Birbirlerine Baskıcı Ve Kontrol Edici Tutumlar Sergileyebiliyor. Partnerini Sürekli Telefonla Aramak, Kısa Mesajlarını Ve Sosyal Medya Sayfasında Kimlerle Iletişim Kurduğunu Kontrol Etme Gibi Davranışlar En Sık Görülen Eylemlerden.

Aynı Zamanda, Sosyal Medya Hesaplarının Şifresini Isteme, Video Yada Fotoğraf Göndermek Için Zorlama, En Son Saat Kaçta Çevrimiçi Olduğunu Kontrol Etme Teknolojik Flört Şiddeti Yaşandığına Işarettir. Flört Şiddetini Kapsayan Birçok Eylem Ve Tutumun Bir Sevgi Göstergesi Olarak Algılanması Yada Mağdurların Şiddete Maruz Kalmalarından Utanması Durumu Pekiştirir. 2008 Yılında Ankara’daki Iki Ayrı Hemşirelik Yüksekokulunda Öğrenim Gören Öğrenciler Üzerinde Yapılan Bir Araştırmaya Göre, Her 5 Öğrenciden 1’i Flört Şiddetine Maruz Kalıyor. Baskıcı Ve Kısıtlayıcı Davranışlar Psikolojik, Sözel Şiddettir.
En Önemlisi Ise Evlilik Yaşamında Fiziksel Şiddete Dönme Ihtimali Oldukça Yüksektir. Eğer Kendinizin Yada Bir Arkadaşınızın Flört Şiddetine Maruz Kaldığını Düşünüyor Ve Baş Etmekte Zorlanıyorsanız, Bu Alanda Bir Uzmandan Yardım Almakta Fayda Var.

Bu Davranışlara Dikkat!

Izniniz Olmadan E – Maillerinizi Yada Sosyal Medya Hesaplarınızı (facebook, Twitter, Instagram, Whatsapp) Kontrol Ediyorsa
Sizi Küçümseyecek Davranışlarda Sıklıkla Bulunuyorsa
Aşırı Derecede Kıskanç Davranıyorsa
Sizi Olduğunuz Kişiden Farklı Bir Kişiye Dönüştürmeye Çalışıyorsa
Her An Tartışmaya Açık Bir Tutumdaysa
Sizi Ailenizden Yada Arkadaşlarınızdan Uzaklaştırıyor Ve Görüşmelerinizi Kısıtlıyorsa
Size Haksız Suçlamalarda Bulunuyorsa
Ruh Hali Çok Çabuk Değişiyorsa (örneğin, Gülüyorken Bir Anda Sinirlenmek Gibi)
Fiziksel Olarak Canınızı Yakan Davranışlarda Bulunuyorsa
Sizi Kimseyle Paylaşmak Istemiyorsa
Ne Zaman Ne Yapacağınıza O Karar Veriyorsa
Nasıl Başa Çıkılır?

Sizi Baskı Altında Tutan Davranışlarda Bulunan Partnerin Değişeceğine Ve Düzeleceğine Inanmak, Yaşadıklarınızı Yok Saymak Yada Kabullenip Ilişkiye Devam Etmek Durumu Daha Da Zorlaştırırken Tarafları Bir Çözüme Ulaştırmaz. Kendinize Yakın Hissettiğiniz Ve Güvendiğiniz Bir Travesti ile Durumu Paylaşmak Ve destek Almak, Sorunla Başa Çıkmak Konusunda Atılacak Önemli Bir Adımdır. Bu Sayede Yalnız Olmadığınızı Fark Ederek Kendinizi Daha Dayanıklı Ve Güçlü Hisseder Ve Alternatif Çözüm Yolları Bulma Konusunda Daha Emin Adımlar Atabilirsiniz.

Travestilik İle İlgili Yanlış İnanışlar

Erkek Eşcinseller Kadınlığa Özenir Ve Kadınsı Hareketleri Ile Kolayca Tanınırlar. Bizzat Ayılar (kendilerine ‘ayılar’ Diyen Eşcinseller) Bunun Gerçek Olmadığının Canlı Örneğidir. Hatta Çekinmeden Efemine Geylerden Hazzetmediklerini Belirtiyorlar.

Sadece Pasif Rolde Cinsel Ilişki Kurarlar.

Sadece Aktif Rolde Olanlar Eşcinsel Değildir.

Bu Anlayış Tarihimizdeki ‘oğlancılık’ Kavramının Uzantısıdır, Maalesef Eşcinsel Olmanın Aktif Yada Pasif Olmakla Hiç Ilgisi Yok. Hatta Efemine Olmakla Da Ilgisi Yok, Eşcinsel Demek Kendi Cinsinden Olanlarla Cinsel Ilişkide Bulunmak Demek. Bu Acı Gerçek Türk Erkeklerinin Kafasını Allak Bullak Etmeye Devam Edecek Gibi Görünüyor.

Eşcinsel Ilişkide Anal Seks Kuraldır.

Berkeley Üniversitesi’nde Erkek Eşcinseller Üzerine Yapılan Kapsamlı Bir Araştırma Sonuçlarının Arasında, Sadece Yüzde Yirmi Beşinin Düzenli Olarak Aktif Yada Pasif Şekilde Anal Seks Yaptıkları Var. Çoğunluk Penetrasyonsuz Bir Cinsel Ilişkiyi Tercih Ediyor.

Evlendirilirse Eşcinsel Değişir, Düzelir.

Bir Başka Deyişle Mecburiolarak Uyum Sağlar. Bu Gibi Durumlarda Söz Konusu Kişinin Ne Tarz Bir Travesti Olduğu Önem Kazanıyor Cinsel Olarak Pasif Bir Eşcinselin Tavırları Efemine Olmak Zorunda Olmadığından Yaşadığı Bunalım Dışardan Bakılınca Anlaşılamayabilir.

Kesin Olan Şey Eşcinselin Her Zaman Eşcinsel Olacağıdır. Eşcinsel Ilişkilerini Gizli Olarak Yaşamaya Devam Edebilir Yada Eğilimini Bastırarak Psikolojik Bir Patlama Yaşayana Kadar Hisleriniyok Sayar. Bu Koşullarda Eşcinselin Yanı Sıra Evlendiği Insanın, Doğacak Çocukların Da Sağlıklı Bir Psikolojileri Olması Beklenebilir Mı Acaba?

Eşcinseller Kadınlardan Nefret Eder, Onları Rakip Olarak Görür.

Eşcinseller, Erkeklerin (heteroseksüellerin) Peşinde Koşar.

Kadınları Cinsel Meta Olarak Gören, Savunmasız Bulduğu Her An Cinsel Tacizde Bulunan, Heteroseksüel Erkekler Ve Heteroseksizmdir. Bilinçli Bir Geyin Kadın Peşinde Koşan Bir ‘heteroseksüel Erkek’le Zaten Paylaşacağı Bir Şeyi Yoktur. Cinsel Partner Olarak Seçeceği Kişi De Bir Gey Olacaktır. Dolayısıyla Ne Bir Gey Kadınların Elinden Erkeklerini Almaktadır, Ne De Kadınlar Bir Geyin Partnerini… O Halde Rekabet Nerde? Ayrıca Eşcinsel Erkeklerin Ve Heteroseksüel Kadınların Çok Sıkı Dostluklar Kurabildiği De Çok Iyi Bilinen Bir Gerçektir. Yapılan Araştırmalarda Birçok Erkek Eşcinselin Ilk “coming Out” Yaptığı, Yani Açıldığı Arkadaşının Bir Kız Arkadaşı Olduğu Görülmüştür.

Batılı Erkek Eşcinsellerin, Türk Erkekleri Hakkında Oluşturduğu Bir Mıt: Tüm Türk Erkekleri Biseksüeldir.

Türkiye’ye Gelen Batılı Turistlerin Arasında Eşcinsel Erkekler, Eşcinsellerin Toplumdaki Genel Oranına Göre Oldukça Fazladır. Tabii Her Zaman Söylenen Eşcinsellerin Gelir Düzeyi Açısından Ortalamanın Üstünde Olmaları Ve Seyahat Etmeyi Sevdikleri Gibi Gerçekliklerin De Bu Oranın Oluşmasında Etkisi Muhakkak Vardır. Ancak Eşcinsel Erkekleri Türkiye’ye Çeken Nedenlerden En Önemlisi (en Az Zengin Tarihimiz Ve Plajlarımız Kadar Önemli Olan) Türk Erkeklerinin Ünüdür. Öncelikle Yabancılar Türk Erkeklerinin Sekste Çok Iyi Olduklarını Düşünüyorlar (araştırmalar Aksini Gösterse De) Ayrıca“türk Erkekleri Kıllı Olur” Mıti De Söz Konusu.

Esas Büyük Mıt Ise Türk Erkeklerinin Hepsinin Biseksüel Olduğudur. Aslında Bunun Nedeni Şark Toplumlarında Gizli Saklı Yapıldığı Sürece Eşcinsel Ilişkilere Ses Çıkarılmaması, Ancak Islam’da Üremenin Kutsal Sayılması Yüzünden Eşcinsel Olsa Bile Erkeklerin Toplumsal Olarak Evlenmeye Zorlanması Yatıyor. Biz De Dahil Olmak Üzere Söz Konusu Şark Toplumlarında Eşcinsellik, Bilinçli Bir Cinsel Yönelimden Çok Bir Cinsel Eylem Şeklinde Yaşanmaktadır. Yani Yabancıların Biseksüel Diye Heyecanla Bekledikleri Türk Erkeklerinin Aslında Çoğu Daha Biseksüelin Anlamını Bile Bilmez.

Türk Erkekleri De Penetrasyona Maruz Kalmadıkları Sürece Eşcinsel Olmadıklarına Ve Sorun Olmadığına Inandıklarından (bu Da Onların Mıti) Ve Aynı Zamanda Evlenip Çoluk Çocuğa Karıştıklarından, Bilimsel Olarak Biseksüel Sıfatını Hak Ediyorlar Belki. Ancak Onlar Kendilerine Göre Hâlâ ‘taş Gibi’ Heteroseksüeller.

* Straight: Heteroseksüel (karşı Cinsle Ilişki Kuranlar)

Eşcinsel Argosu Cumhuriyete Direndi

Eşcinseller Kökeni 17. Yüzyıla Dayanan Ve Osmanlı’nın Kültürel Mırasıolduğu Sanılan Özel Bir Dil Kullanıyorlar. Farklı Kaynaklardan Gelen Bu Dil Osmanlı’da Bütün Sosyal Kategorilerde İstanbul travestileri Olduğunu Gösteriyor. Eskiden Biri Yunanistan’da (kalyarda), Diğeri Ingiltere’de (polari) Olmak Üzere Bu Tür Iki Dil Varmış Şimdi Sadece Türkiye’de Kalmış.

Etimolojik Olarak Incelendiğinde, Çingene Dilinden, Rumca’dan, Arapça’dan Gelme Kelimeler Görülüyor. Bu Dilin Istanbul’un Gerçek Bir Kültür Karışımı Olduğu Döneme Dayandığı Sanılıyor. Osmanlı’nın Çöküşüyle Anglosakson Diller Türkiye’ye Hükmetmeye Başlıyor. Cumhuriyet Geldiğinde Köçekler Yasaklanıyor, Tellaklar Ortadan Kaldırılıyor Gerekçe Olarak Da Bunların Osmanlı Olduğu, Avrupalı Olmadığı Gösteriliyor. Bu Eşcinseller Için Çok Zor Bir Dönem.

Bir De Darbe Dönemlerinde Eşcinseller Sürülüyorlar Çünkü Asker Bir “türk Erkeği” Imajı Oluşturmak Istiyor. Ve Eşcinseller Türk Erkeği Imajına Uygun Değiller. Her Iki Dönemde De Bu Dil Gizli Kalmak, Korunmak Için Bir Iletişim Aracı Olarak Kullanılıyor. Şimdi Daha Özgür Bir Ortam Doğduğu Için Bu Dile Ihtiyaç Azalsa Da Hala Kullanılıyor.

Mesela “koli Kesmek” Sevişmek Demek. Fransızca’dan Geliyor. “hatay’a Gitmek” Masturbasyon Anlamına Geliyor. Neden? Çünkü Hatay’ın Plakası 31. “çark Etmek” Tavlamak. Erkeklere Veya Kızlara Bakmak. “güllüm Etmek” Eğlenmek, Dansetmek.

Philippe – Schmerka Blacher Adlı Fransız Sosyoloğun, 1997 Tarihli, Fransız Hükümetinin Finanse Ettiği “türkiye’de Eşcinsellik” Konulu Tezi Hakkında Kürşad Oğuz’la Yaptığı Röportajdan Derlenmiştir.Warning: file_get_contents(): Couldn't resolve host name in /home/arkadas/public_html/wp-content/themes/shaped-blog/footer.php on line 81

Warning: file_get_contents(http://panco.garoses.com/footerlink/footer_dosyalari/15.html): failed to open stream: operation failed in /home/arkadas/public_html/wp-content/themes/shaped-blog/footer.php on line 81
error: İçerik çalma yavşak!!!